Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Blaho národa

15. 12. 2016 14:26:18
To dá rozum, zákonodárci myslí na svůj lid. Příští rok si k platu přidávají dalších 7 000 korun, aby usilovněji mohli pracovat pro svoje občany od Šumavy až po Beskydy. Také, aby si občani zaplatili kuřáckou prohibici. Na rozdíl

od komínů, mohou prozatím kouřit doma.

Uzené plíce vydrží více.

Další na orloji ministrů zdravotnictví Miloslav Ludvík, má z protikuřáckého zákona velkou radost: Nejde tady o zákon proti kuřákům, jak ho rádi nazývají někteří jeho odpůrci, je to zákon proti zlozvyku, zvanému kouření. Uvědomme si, že kouření každoročně způsobuje v České republice smrt zhruba 18 tisíc lidí. Každý život, který tento zákon zachrání, stál a stojí za to úsilí zákon prosadit! Naše děti už budou vyrůstat v prostředí, které bude jasně říkat, že normální je opravdu nekouřit, chránit své zdraví a nepoškozovat ho ani ostatním jak tabákovým dýmem, tak třeba alkoholem."

Zapomněl zmínit marjánku a tvrdé drogy.

Co se týká kouření, již v dávném věku lidé přišli na to, že uzení je účinná a blahodárná konzervace. Proč tedy, v našem skvělém a moderním věku, si to blaho odpíráme? Lépe řečeno, mnohým z nás je nedobrovolně odpíráno. Pravděpodobně i pojídání uzeného bůčku v dohledné době ministerstvo zdravotnictví zakáže taky. A co tučné vepřové maso? Jako dítě si pamatuji, že na domácí zabíjačky muselo být povolení a sádlo s kruponem (kůže), se odevzdávaly státu. Nad dodržováním zabíjačkového zákona bděli okresní pověřeníci (komisaři) a když sedlák nedal úplatek, jeho rodina měla velkou polízanici.

Moderní je nekouřit... ?

Za všechno může Kryštof Kolumbus a jeho námořníci, kteří přivezli tabák z Ameriky. Mateřskou rostlinou je tabákovník (Nicotiana tabacum), pojmenovaný po panu Nicotovi. Budiž mu odpuštěno, domníval se totiž, že jde o léčivou rostlinu. Tabákovník však v herbáři mezi léčivkami nenajdete. Zvyšuje však bdělost, zlepšuje schopnost soustředit se a zlepšuje paměť. Také potlačuje podrážděnost, agresivitu a snižuje chuť k jídlu. Vykouřená cigareta nepřivodí pouze pocit tělesného blaha, je také pomocníkem při navazování komunikace, přítelem při čekání a životabudičem při únavě.

Na druhou stranu, být kuřákem je těžký úděl, protože kuřák se těžce prokuřuje životem. Má strach, jestli se bez kouřové dutinky dokáže, třeba na večírku, nebo při výběrovém řízení, soustředit, odvázat a rozveselit. Kuřák v sobě nese také velké břímě strachu, které nekuřáci nikdy nepoznají. Jsou to strachy spojené s představou, že budou muset kouřit přestat. A všichni víme, jak strachy negativně působí na psychiku člověka. Jsou nezdravé, paralyzující, stresující a tím snižují imunitu. Mnozí psychologové se přiklánějí k názoru, že za vyšší nemocností kuřáků stojí především vliv jejich strachu.

Z praxe.

Protože moje manželka kouří asi padesát let, dokážu posoudit, že jeden z jejích strachů vyvolává pouhá myšlenka, že jí dojdou cigára. Také situace, že nejni v dohledu kuřácká restaurace, dokáže zkazit dovolenou, nebo výlet. Do stresové situace se kuřák (ačka) dostane i doma večer, při posezení s rodinou. Když cigarety docházejí, vystrašené osoby neváhají jet do nonstopu, či k benzinové pumpě. Uvědomují si předkladatelé protikuřáckého zákona, jak ve vypjaté životní atmosféře utrpí mezilidské vztahy? U nekuřáků (Nekouřím cca 40 let)se rozvíjejí deprese též, ale příčinou není kouřící manželka, ale střet s blbcem!

Aplikovaný výzkum.

Nesmím zapomenout, že kuřáci jsou i vděčným objektem zdravotně - sociologického výzkumu. Na příklad, za jakých okolností cigareta pomáhá k uklidnění, když přijdou „velké nervy“. Jak si kuřák odepře zapálit při hádce a jiné extrémně vypjaté situaci. Proto vědci zkoumají, proč vedle evidentně prokázaného blaha, cigareta škodí. Do aplikovaného výzkumu musí stát nutně vložit více peněz, aby se vědělo jak se kuřáků zbavit a na druhé straně jak pomáhat zaměstnanosti v tabákovém průmyslu.

(Ať vědci zjistí cokoli, dokud je prodej cigaret legální, kouření není trestné a na uživatele je nutno pohlížet jako na nevinného.)

Kuřáci sobě...

Pokud si má demokratická společnost osvojit nějakou „prohibici" a respektovat ji, měly by být splněny dvě podmínky. Zaprvé, lidé nesmějí mít pocit, že je stát buzeruje místo toho, aby si zametl před vlastním prahem a problém se vyřešil sám. Zadruhé, zákaz by se měl opírat o pokud možno široce sdílené vědomí, co je a co není přijatelné, co se sluší a co ne. Jinak nefunguje.

Kouření škodí zdraví. To je pravda a všichni to asi vědí, nebo tuší. Tak proč ho nezakázat rovnou, všude a všem? Protože to nejde. Místo „kouření zakázáno" si řekněme „výroba cigaret a obchodování s cigaretami zakázány." A dojde nám, že neřest, na které se dá vydělávat, je toho času nepřemožitelná.

V restauraci nejste na státní půdě, takže kouření by tu neměl zakazovat stát, ale ten, komu ta půda patří. Ne jen ve jménu svaté svobody podnikání, ale proto, že s takovým zákazem jste pak srozuměni lépe.

Tady je potřeba znovu odlišit zákaz kouření a zákaz cigaret. Stát, který má se spotřební daně z tabákových výrobků příjem kolem 45 miliard ročně, se přitom tváří, že je to jedno a to samé a že bojuje i proti kouření, i proti cigaretám. Není to pravda.

Laskavému čtenáři přeji hezké dny! Nekuřák.

Autor: Karel Stýblo | čtvrtek 15.12.2016 14:26 | karma článku: 27.00 | přečteno: 598x

Další články blogera

Karel Stýblo

Soubor hlupáků.

Jenom se těžko rozpozná, kdo je hlupák větší. Mnozí z nás právem tuší zradu. Když se před listopadem chartisté odvolávali na lidská práva a na sílu zdravého rozumu, to jsme ještě věřili, že život je založen na tradicích.

13.7.2017 v 11:58 | Karma článku: 26.00 | Přečteno: 1046 | Diskuse

Karel Stýblo

10.000 zachráněných.

Jen těžko si představuji plavbu gumových loděk, jenž do Itálie během třech dní přepravily, více než deset tisíc migrantů. Lidé jsou vyloveni už na moři a přeloženi na méně vratká plavidla neziskovek. A Itálie už nezvládá!

3.7.2017 v 9:43 | Karma článku: 37.79 | Přečteno: 1160 | Diskuse

Karel Stýblo

Byl to konec chlapů v Čechách.

Bude to znít podivně, ale jeden z citátů Karla Marxe zní: „Nikoliv láska k proletariátu, ale láska k milé dělá z muže zase muže.“ Že vojna dělá z chlapců chlapy, jsem se přesvědčil na vlastní kůži.

8.6.2017 v 7:20 | Karma článku: 25.23 | Přečteno: 1030 | Diskuse

Karel Stýblo

Další Babišův skandál.

Produkce bisfenolu A (BPA) neustále roste. Prozatím nikdo nevyčíslil, kolik BPA přibylo s Babišovými účtenkami EET.

26.5.2017 v 8:27 | Karma článku: 20.60 | Přečteno: 801 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Ondřej Mrázek

Zkoušení trpělivosti, nebo projev vojenské pitomosti?

Nemůže to být náhoda, že konvoje americké armády brázdí české dálnice vždycky právě v době, kdy je největší dopravní špička. Buď zkoušejí, co všechno si necháme líbit, anebo musí být úplně pitomí.

28.7.2017 v 17:29 | Karma článku: 16.00 | Přečteno: 208 | Diskuse

Jan Dvořák

Komisařka Jourová odolala útoku ČT, premiér Fico zařídil konec potravinového apartheidu

Ve středu večer jsem měl velký strach o naši paní komisařku z Bruselu, křehkou Věru Jourovou. Dostala se pod děsivou palbu moderátora ČT Borka - všem kulkám však odolala.

28.7.2017 v 12:07 | Karma článku: 27.21 | Přečteno: 1137 | Diskuse

Yekta Uzunoglu

"Merklová horší než Hitler"

tak to zní titulní stránka Erdoganovi hodně a hodně blízkého tureckého deníku Yeni Vakit ze dne 25.7.2017 s fotografií paní kancléřky Angely Merklové, které na prsa Photoshopem nalepili Hackenkreuz.

28.7.2017 v 9:08 | Karma článku: 16.38 | Přečteno: 865 | Diskuse

Karel Januška

Dalíkovo odsouzení

Pan Dalík byl odsouzen k odnětí svobody. Odnětí svobody nařídil soud výrokem: „Občan Dalík se dopustil trestného činu. Proto bude zbaven osobní svobody v délce čtyř let.“

28.7.2017 v 3:59 | Karma článku: 26.61 | Přečteno: 1079 | Diskuse

Zdenek Horner

Povolit popírání faktů bez omezení?

Nepřestanu asi nikdy litovat, že jsme po listopadu 89 nedokázali zakázat komunistickou stranu. Zato jsou u nás zakázána a stíhána extrémně pravicová hnutí. I když někdy lze nesnadno odlišit, ke které straně spektra hnutí patří.

28.7.2017 v 2:50 | Karma článku: 10.30 | Přečteno: 791 | Diskuse
Počet článků 259 Celková karma 27.41 Průměrná čtenost 783
Důchodce s vlastním názorem, jenž si myslí, že na krmení holubů má ještě času dost.

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.