Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Byl to konec chlapů v Čechách.

8. 06. 2017 7:20:04
Bude to znít podivně, ale jeden z citátů Karla Marxe zní: „Nikoliv láska k proletariátu, ale láska k milé dělá z muže zase muže.“ Že vojna dělá z chlapců chlapy, jsem se přesvědčil na vlastní kůži.

To v Čechách platilo až do 1. ledna 2005.

V té době již vojenská služba trvala pouhý rok a dříve před tím, probíhaly nekončící diskuse, počínaje o krádežích zbraní, zlodějinami v oblasti účetnictví, korupcí při zadávání armádních zakázek, o rozprodeji majetku a vyřazování vojenské techniky. Velení armády se na nové koncepci nedokázalo shodnout a nedokázalo občanovi představit armádu alespoň v nějaké přesvědčivé vizi. Už i proto, že dříve drtivá většina mužského pokolení v armádě prožila dva roky.

Po letech půstu.

Česko potřebuje tisíce nových vojáků „Nová vyhláška otevře dveře do armády či aktivních záloh i lidem ze specifických profesí s menším zdravotním omezením. Vojáci z bojových útvarů budou muset i nadále být v nejlepší zdravotní kondici,“ upozorňuje ministr Stropnický. Aktuálně nejvíce chybějí řidiči, technici, zdravotnický personál, kuchaři či právě IT odborníci. V roce 2025 má mít armáda 29 tisíc vojáků a k tomu 5 tisíc mužů v aktivních zálohách. Nyní má rezort obrany přibližně 22 tisíc vojáků ve zbrani, včetně Vojenské policie a Hradní stráže. Česko má, po Lucembursku, nejméně vojáku na počet obyvatel.

„Uděláme pro to maximum. Loni se nám cíl podařilo splnit. Přišlo přes osmnáct set nových vojáků a včetně těch, kteří odešli, tak vzrostl stav armády o tisícovku. Letos máme cíl přijmout dva tisíce nových vojáků z povolání. Myslím, že se nám to podaří. Současná čísla vypadají nadějně, ale jistotou už jen s ohledem na vysokou „úmrtnost uchazečů“ nejsou. Týdně se přihlásí v průměru zhruba 270 zájemců. Navíc posilují i další ozbrojené složky státu.“ Říká šéfová vojenských náborářů Šmerdová.

Rozmazlená generace.

To by jeden neřek... Na jednoho přijatého vojáka připadne 25 zájemců, kteří zdravotním sítem neprojdou. Přes polovinu zájemců neprojde zdravotními a hlavně psychickými testy. Přes deset procent lidí nezvládne fyzické testy a část lidí to vzdá v tříměsíčním intenzivním přijímači. A plukovnice Šmerdová říká, že celkově přijímacím procesem zdárně projde ani ne 10% zájemců.

Odborníci míní: Adepti jsou rozmazlení a málo sportují. A experti si selhávání mladých lidí u psychologických a fyzických testů vysvětlují třemi hlavními důvody: rodiče děti více rozmazlují, mnohem více je nefunkčních rodin a děti zřetelně méně sportují. A proto politici navrhují, aby se zdravotní požadavky na přicházející vojáky snížily. Vyhláška se již projednává a bude platit od října letošního roku.

Ach jo...

Jako – by si bezdomovec rozmýšlel, zda si lehne pod mostem, nebo zajistí apartmán v hotelu Ritz. Zrovna tak mně připadají nápady ministra Stropnického a jiných zasvěcenců, nebo jiných dobře zaháčkovaných existencí v armádě. Novodobý nájezd muslimů rozklepal kolena americkému prezidentovi Trumpovi, natož evropským mocipánům, kteří však se v rámci „korektnosti“ nepřiznají. A co naši blahorodí, kterým pořádek a řád v Česku nebude vyhovovat, dokud jim opravdově nepůjde o kejhák? Ochranu obyvatel nemohou zajistit ani miliardy do naší profesionální armády, protože v našem českém pojetí je vlastenectví a obrana vlasti už dávno zapomenutý pojem.

Současné apely na vlastenectví díky několika generacím nevěrohodných politiků a novodobé devastaci morálky, nic nezmůžou. Snad konečně, by ta vyvolená blahorodí, mohla odčinit v Evropě retardované Česko a svým voličům dát naději. Odčinit sedmdesát let poroby, nejdříve komunistické diktatury a dnes diktátu sobeckého konjukturalizmu a peněz. Zákonem se vrátit k dvouleté základní vojenské službě a dát dílčí odpovědnost poddůstojníkům z řad branců. Dvacetiletým chlapcům tahle životní zkušenost neuškodí, právě naopak.

Nikomu nic nenutím.

Ani následující článek z internetu. Docela mě informace překvapila, snad proto, že jsem nic takového dříve nečetl:

Švýcarsko - země se sedmimilionovou populací má armádu o síle 1.365.220 vojáků (údaj z roku 2010). Profesionálních je z nich pouze 3.600 příslušníků letectva, speciálních jednotek a výcvikových instruktorů. Ostatní jsou příslušníci milice. Každý dospělý muž při dosažení věku 19 let „vyfasuje“ od státu erární automatickou útočnou pušku SiG 550 nebo SiG 751 a pistoli Glock 21a k nim tisíc kusů nábojů. K tomu kompletní výstroj. Od uniforem, bot, stanu, lopaty až po kolo. Tuto základní výzbroj a výstroj má doma každý voják, který absolvuje základní výcvik v délce 18 až 21 týdnů (podle druhu zbraně).

Více než milion tři sta tisíc vojáků jsou Švýcaři schopni mobilizovat do plné bojové pohotovosti během 12 hodin. Což je světový unikát. Pro netrestané muže je služba povinná. Pro ženy je otevřená dobrovolně. Ten, kdo sloužit ve zbrani odmítne nebo nemůže (ze zdravotních důvodů nebo proto, že byl trestán pro úmyslný trestný čin) musí počítat se službou v civilní obraně a dvouprocentní přirážkou k platným sazbám daně z příjmů. Aby platil na ty, kdo slouží vlasti.

Kromě základního výcviku se každý Švýcar ve věku 19 až 42 let musí zúčastňovat cvičení nebo bojového nasazení v rozsahu 3 týdnů každý rok. Již druhým rokem se v rámci tohoto systému Švýcaři střídají ve třídenních až týdenních intervalech při ochraně svých hranic. Hranice Švýcarska jsou fakticky obloženy vojáky v palpostech. Zastavují všechny, kteří by chtěli hranici překročit jinde, než je legální hraniční přechod. Každého, kdo by chtěl nelegálně proniknout do Švýcarska „po zuby ozbrojená“ skupina vojáků vykáže.

To je začátek?

Na místo zmíněného příkladu Švýcarska, se v pátek v Praze opět bude řešit jak zajistit bezpečnost občanů EU. Jak v době migrační krize a teroristických útoků lépe ochránit členské státy a jejich obyvatele, budou v Praze řešit zástupci Evropské komise, NATO i jednotlivých států EU. Do naší metropole se na pozvání české vlády sjedou, v čele s Jeanem Junckerem někteří ministři obrany s unijní šéfkou bezzubé diplomacie. „Doufám, že pražský summit bude v debatě o společné bezpečnosti v Evropě přelomem,“ řekl Aktuálně. cz, Bohouš Sobotků. Na Žofíně promluví i představitelé NATO, obranného průmyslu, diplomaté, lidé ze soukromého sektoru i akademici a také zástupci evropských think-tanků.

Kolikátý to už bude summit o bezpečnosti EU??? Doufám, že konec přežvykování prázdné slámy se už blíží a svých radostí i starostí se ujmeme my Češi sami za sebe a pro sebe!

Autor: Karel Stýblo | čtvrtek 8.6.2017 7:20 | karma článku: 25.23 | přečteno: 1030x

Další články blogera

Karel Stýblo

Soubor hlupáků.

Jenom se těžko rozpozná, kdo je hlupák větší. Mnozí z nás právem tuší zradu. Když se před listopadem chartisté odvolávali na lidská práva a na sílu zdravého rozumu, to jsme ještě věřili, že život je založen na tradicích.

13.7.2017 v 11:58 | Karma článku: 26.00 | Přečteno: 1046 | Diskuse

Karel Stýblo

10.000 zachráněných.

Jen těžko si představuji plavbu gumových loděk, jenž do Itálie během třech dní přepravily, více než deset tisíc migrantů. Lidé jsou vyloveni už na moři a přeloženi na méně vratká plavidla neziskovek. A Itálie už nezvládá!

3.7.2017 v 9:43 | Karma článku: 37.79 | Přečteno: 1160 | Diskuse

Karel Stýblo

Další Babišův skandál.

Produkce bisfenolu A (BPA) neustále roste. Prozatím nikdo nevyčíslil, kolik BPA přibylo s Babišovými účtenkami EET.

26.5.2017 v 8:27 | Karma článku: 20.60 | Přečteno: 801 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Ondřej Mrázek

Zkoušení trpělivosti, nebo projev vojenské pitomosti?

Nemůže to být náhoda, že konvoje americké armády brázdí české dálnice vždycky právě v době, kdy je největší dopravní špička. Buď zkoušejí, co všechno si necháme líbit, anebo musí být úplně pitomí.

28.7.2017 v 17:29 | Karma článku: 16.23 | Přečteno: 232 | Diskuse

Jan Dvořák

Komisařka Jourová odolala útoku ČT, premiér Fico zařídil konec potravinového apartheidu

Ve středu večer jsem měl velký strach o naši paní komisařku z Bruselu, křehkou Věru Jourovou. Dostala se pod děsivou palbu moderátora ČT Borka - všem kulkám však odolala.

28.7.2017 v 12:07 | Karma článku: 27.21 | Přečteno: 1143 | Diskuse

Yekta Uzunoglu

"Merklová horší než Hitler"

tak to zní titulní stránka Erdoganovi hodně a hodně blízkého tureckého deníku Yeni Vakit ze dne 25.7.2017 s fotografií paní kancléřky Angely Merklové, které na prsa Photoshopem nalepili Hackenkreuz.

28.7.2017 v 9:08 | Karma článku: 16.38 | Přečteno: 866 | Diskuse

Karel Januška

Dalíkovo odsouzení

Pan Dalík byl odsouzen k odnětí svobody. Odnětí svobody nařídil soud výrokem: „Občan Dalík se dopustil trestného činu. Proto bude zbaven osobní svobody v délce čtyř let.“

28.7.2017 v 3:59 | Karma článku: 26.61 | Přečteno: 1082 | Diskuse

Zdenek Horner

Povolit popírání faktů bez omezení?

Nepřestanu asi nikdy litovat, že jsme po listopadu 89 nedokázali zakázat komunistickou stranu. Zato jsou u nás zakázána a stíhána extrémně pravicová hnutí. I když někdy lze nesnadno odlišit, ke které straně spektra hnutí patří.

28.7.2017 v 2:50 | Karma článku: 10.30 | Přečteno: 793 | Diskuse
Počet článků 259 Celková karma 27.41 Průměrná čtenost 783
Důchodce s vlastním názorem, jenž si myslí, že na krmení holubů má ještě času dost.

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.