Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bylo, nebude.

28. 12. 2016 11:13:42
Tak podobně začíná většina pohádek. A pohádky nás provázejí celým lidským životem. Můj školní věk provázel slabikář Ondřeje Sekory. Dodnes cítím příjemné rozechvění dětské dušičky, která zvládla další říkanku. Začátek slabikáře

provázela říkanka:“ Amálka papala papáníčko, pokapala kanapíčko.“

Z první třídy si pamatuji docela krkolomnou věc: Svišť sice svisle visel, zasvištěl, svist slyšel sysel.“ Později, když se z nás stali čtenáři, následovala třeba Liška Bystrouška, nebo Ferda mravenec. Pohádky Boženy Němcové mě oslovují dodnes. Ale ať mi laskavý čtenář promine, teď po mnoha letech se mi to pohádkové bylo – nebylo, dost často scvrkává na nebude. Čím to asi je? Je to způsobeno, že v naší české kotlině se už mléka a strdí nedostává? Možná také proto, že už v mých školních letech přišla doba Jólky a dědy Mráze. Moje oblíbené pohádky vystřídali Čuk a Gek, Pavlík Morozov, nebo příběh Volodi Uljanova. A naši Hloupí Honzové chodili s červenými šátky a Chytré horákyně, které se oblékaly - neoblékaly, místo třech zlatých vlasů děda vševěda hledaly kult osobnosti!

Později zas, jak šel čas a zmodral, vládu nad zchudlým lidem převzaly ďábelské peníze a nějaká ta liberální kracie. Politici, jako pohádkoví čerti, nebyli ochotni vést diskuse a nést odpovědnost za svá rozhodnutí. Později se nastěhovali do Bruselu a požadují jenom čertovské diety v Eurech. A proto jen těžko a jen málo, se k nim donesou stesky občanů, kteří je živí ze svých daní. Evroposlancům, domácím blahorodím, státním úředníkům a těm s nakradenými truhlami zlata, dávají příklad, jak učinit, aby chudý stát byl ještě chudší. Slušným, povětšině pracovitým spoluobčanům, vyprávějí jenom pohádky. Opět v nich vystupují Čerti, hloupí Honzové a chytré horákyně. Jenomže ani král Já první, nezaručí, aby svist slyšeli i syslové.

Poselství vánoc.

Průhled okénkem chléva v judském Betlémě byl určitě jiný, než jako přes současná bruselská okna kanceláří a zasedacích místností. Nejhorší, že jejich záře se přenáší i do výkladních oken katedrál evropského konzumu. Nahé a chytré horákyně, pro nás hloupé Honzíky, opět hledají modlu úspěšnosti, jenomže peněz. A od časů sovětského Dědy Mráze, americký Santa Klaus se díky Evropské Unii drží pevně i u nás za mořem. Co nedokázala bolševická kulturní věrchuška za nějakých 40 let, Cocacolouš Santa udělal takřka hned.

Kdo ještě v Česku věří, že pravý smysl Vánoc je v očekávání, pokoře a štěstí s obdarování svých blízkých? Bohužel, připustme si, že vánoční svátky jsou především plné stresu, ve znamení shonu a davového nákupního běsnění? Dozvíme se po Vánocích, kolik miliard korun jsme v ČR za dárky utratili a kolik nešťastných lidí si vzalo půjčku? Kolik tisíc zásilek přepravil Santa, PPL nebo Česká pošta? Zatím nikdo nepočítal, kolik rolí balicího papíru šlo do popelnic, kolik smažených kaprů lidi vyhodili, protože jim vlastně nechutnají; ale přeci kapr na Vánoce musí být. Kolik stromků a kolik Santových čepiček s bambulkou skončilo po Třech králích, mezi paneláky?

I přesto, v tomhle nepřejícím světě, se křesťanskými vánočními svátky nechá pohladit i kdejaký drsňák. I primátorka Prahy – paní Krňáková, rozdávala občanům bez rozdílu, rybí polévku. Snad jsou okouzleni vězňové, bezdomovci a pouliční kapsáři, kteří prožívají příjemné chvíle, také napětí a očekávání. Chtějí být obdarováni, ale možná i udělat radost druhým. I to může být poselstvím Vánoc s tváří pohádky.

Obdarování.

Nemohu se smířit, že v našem evropském multikulti – výmyslu, vedle Ježiška, Santy a dědy Mráze se do našich zvyků, připletl i Aláh. Svoje děti chrání posvém a my křesťané ho v naší vlastní zemi, nesmíme omezovat. Rád bych pro nový multikulturní vzor, muslimskou Muther Merkel a jiná evropská blahorodí, na závěr vyjádřil poděkování a obdaroval je koledou z komunistické věrchušky padesátých let:

Za to, že tolik dárků mám,

že teplo je v naší škole,

já vím, že děkuji nejvíc vám,

stateční horníci v dole.

Za to, že tolik knížek mám,

velkých knížek i malých,

já vím, že děkuji tiskárnám

a vše, co je tiskli a psali.

Za to, že teplé šaty mám

i veselý rukávník bílý,

děkuji textilním továrnám

a všem, co v nich tkali a šli.

Za to, že tolik jídla mám,

že stále rostu sílím,

já na ty s láskou vzpomínám,

co obilí žali a sili.

Za to, že naší zahrady

je kousek světa svěží,

děkuji soudruhům z armády,

že věrně vlast naši střeží.

Za to, že rudý šátek mám,

ať se to každý doví:

horoucí pozdrav posílám

soudruhu Gottwaldovi.“

Soudruzi z EU – já vám děkuji a přeji šťastný Nový rok, se vzpomínkou na RVHP a Klému.

Autor: Karel Stýblo | středa 28.12.2016 11:13 | karma článku: 14.00 | přečteno: 349x

Další články blogera

Karel Stýblo

Kde jsou ty časy...

Z kalendáře vykukuje 28. říjen. Vykoukl na mě státní svátek – Den vzniku samostatného československého státu. Popravdě, v současnosti oslava státu neexistujícího.

28.10.2017 v 12:35 | Karma článku: 11.42 | Přečteno: 260 | Diskuse

Karel Stýblo

Ukradená politika.

Mám pocit, že vidím hodně nevychované kluky, co malým dětem na pískovišti rozkopávají bábovičky. Jeden hravý tatínek postavil hrad, všichni se na něj se zálibou dívali, ale když odešel, každý si kopnul.

23.10.2017 v 9:44 | Karma článku: 13.70 | Přečteno: 478 | Diskuse

Karel Stýblo

Má volič na výběr?

Moje schopnost tolerance se přiblížila nule. Průzkumy veřejného mínění se nejen mýlí, ale volby specificky manipulují. Nebýt předplacených průzkumů, ubylo by nerozhodných voličů a kýblů vylévané špíny.

19.10.2017 v 8:43 | Karma článku: 8.69 | Přečteno: 236 | Diskuse

Karel Stýblo

Neetická zaměstnanost.

Jak je v naší krajině patrno, pokus o kvalifikovaný odhad počtu našich cikánských spoluobčanů, je neetická věc. Vládní sčítání Romů nebude, je rasistické a nekorektní. Můžeme si jen nalít trochu korektního vína, z pachutí.

19.9.2017 v 10:03 | Karma článku: 15.66 | Přečteno: 394 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Polistopadové výdobytky bereme už jako samozřejmost, společnost se emanciovala

Nebylo od věci, že právě ve sváteční den vyrazili do ulic a na veřejná prostranství průzkumníci veřejného mínění z politické sféry.

17.11.2017 v 20:05 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Ivo Rottenberg

17. listopad roku 1989

Byl to den jako každý jiný. A přece na něj hledíme jinak, stal se z něj svátek. Tedy jak pro koho. Ten v roce 1989 by byl opět jedním z obyčejných, na který by se vzpomínalo jen pohledem na události v roce 1939.

17.11.2017 v 17:45 | Karma článku: 10.31 | Přečteno: 221 |

Josef Prouza

Listopad 1989 na vlastní oči – byl jsem, kde jste nebyli, viděl neviděné, zažil netušené

Byl jsem v ty zlomové dny tam, kam se leckdo nedostal. Den po dni. V Národním divadle při vyhlášení stávky, při zakládání OF v Činoherním klubu, denně na FAMU,DAMU, na demonstracích. A hlavně v rozhlase. To se vám tehdy děly věci!

17.11.2017 v 17:33 | Karma článku: 18.07 | Přečteno: 655 | Diskuse

Andrej Poleščuk

Takhle opravdu ne, milá EU!

Blog je reakci na článek POLITICO, který vyšel před necelým týdnem. Popisuje se v něm snaha EP o zahájení agitace v pro prospěch pro-EU tábora za peníze daňových poplatníků. Domnívám se, že to ale není správný cesta.

17.11.2017 v 17:27 | Karma článku: 23.66 | Přečteno: 946 | Diskuse

Stanislav Blaha

Hazardní Účtenkovka

„Víte o nějaké jiné možnosti, která by vám dávala šanci vyhrát měsíc co měsíc milion korun nebo jednu z dalších více než 20 000 cen, aniž byste museli investovat byť jedinou korunu navíc?“

17.11.2017 v 13:03 | Karma článku: 20.90 | Přečteno: 708 | Diskuse
Počet článků 266 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 774
Důchodce s vlastním názorem, jenž si myslí, že na krmení holubů má ještě času dost.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.