Pondělí 24. února 2020, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 24. února 2020 Matěj

Smrťák.

28. 01. 2020 16:18:08
Kdo by to řekl, že další z hrozby lidstva je pod mikroskopem podobný našemu slunci s jeho zářivou koronou. U nového koronaviru, jde o další zmutovaný vir ze čtyř rodů, které způsobují, někdy i závažná onemocnění zvířat i lidí.

První genetické analýzy naznačují, že na člověka se zřejmě přenesl z hadů a netopýrů, kteří jsou prodáváni na wuchanském tržišti. Na trhu byli objeveni v hrozných podmínkách živí hadi, koaly, krysy, vlčata, pávi, mloci, krokodýli i lišky! Koala na tamním trhu byla k dostání za v přepočtu pouhých 230 Kč! „Oni dokonce jedí koaly!“ napsal na čínskou sociální síť jeden z uživatelů. „Neexistuje snad nic, co by Číňané nejedli,“ dodává další uživatel. Já dodávám, že v Číně žije takřka 1,5 mld. obyvatel

Po dlouhou dobu představovaly koronaviry především veterinární problém, avšak v šedesátých letech byly popsány první koronaviry způsobující onemocnění lidí, a to horních cest dýchacích, obecně kvalifikované jako „nemoci z nachlazení.“ U člověka vyvolávají některé formy viru běžná onemocnění; v roce 2002 byl však nově objevený, jako původce nemoci Sars. V roce 2012 se objevila další forma, která způsobila onemocnění ještě závažnější. A v současnosti na přelomu roků 2019 a 2020 prožíváme epidemii v čínském mšstě Wu-chan a v jeho okolí. Jde o novou variantu viru na nějž k 27. lednu 2020 zemřelo 80 lidí a nakaženo bylo více než 2700. Virus byl potvrzen k uvedenému datu i ve více než deseti dalších zemch, bez úmrtí.

Nový typ koronaviru má podle odborníků asi z 80 procent shodnou genetickou informaci jako virus způsobující SARS (akutní respirační syndrom), který působil mezi lety 2002 a 2003. Virus 2019-nCoV je zřejmě nakažlivější, nicméně způsobuje menší počet úmrtí. Zatímco na SARS zemřel téměř každý desátý nakažený, nový koronavirus je smrtelný zatím jen asi ve třech procentech případů.

U nás doma?

Komu se líbí, že naše media se asi ve jménu sledovanosti předhánějí ve vyvolávání paniky? Televize místo běžné dvouminutové reportáže, se půl hodiny věnují „smrtícímu“ viru a zdravotníkům v odstrašujících protiinfekčních skafandrech. Obyvatelé z města Wu-chu se v tlačenicích perou o roušky a v nemocnicích o místo. Šťastlivci sedí na lavičkách, po chodbách na zemi se povalují mrtví lidé. Ať se nikdo nezlobí, ale to má stejnou vypovídací hodnotu, jako stavba infekční nemocnice pro 1000 pacientů do jednoho týdne. Desítky bagrů namačkaných v jednom prostoru jsou rozmístěny, aby se při otáčení neohrozily. Kdo alespoň přičichl ke stavařině, musí poznat, že to je propaganda o zemi neomezených možností.

Dnes se konečně ukázal podvod, protože čínské úřady zveřejnily foto údajné nemocnice. Snímek však pochází z on-line databáze ilustračních fotografií a je na něm bytový dům ve městě Čching-tao. A konečně se už také našli odborníci na hygienu, kteří v počínající panice začali v našich mediích uklidňovat. V našich podmínkách mohou být jen sporadické případy úmrtí, zrovna tak jako u běžné chřipky. Ministr Vojtěch dnes vystoupil před poslance a uvedl, že světová zdravotnická organizace zatím nový typ koronaviru neidentifikovala jako vysoce nakažlivou nemoc. „Je to nemoc, která není prozkoumána. Nevíme, jak se nemoc přenáší.“ „Smrtnost nemoci je tři procenta. Míra nebezpečí není nijak zásadní.“

Jen navíc dodám, že my přece máme jiné hygienické standardy než v Číně. Netopýry, hady ani koalu za 230 Kč v jídelníčku nemáme, takže nakažená zvířata by musela na lidi působit jinak než polévka a delší dobu. Když bylo v roce 2003 po světě osm tisíc případů SARS, u nás nebyl žádný. To je skutečnost!

Autor: Karel Stýblo | úterý 28.1.2020 16:18 | karma článku: 17.98 | přečteno: 545x

Další články blogera

Karel Stýblo

Proč se mně EU znelíbila.

Možná ještě před dvaceti lety jsem fandil společnému vývoji Evropy. Vždyť naši předci žili stále ve strachu o svou svobodu. V Habsburském císařství, z Turků, v Hitlerově věčné říši a nakonec jsme sedli na lep stalinskému projektu.

5.2.2020 v 9:15 | Karma článku: 41.11 | Přečteno: 1740 | Diskuse

Karel Stýblo

Hloupá Evropa.

Za posledních 30 let se emise oxidu uhličitého ve Vietnamu zvýšily 984x, v Bangladéši 510x, v Číně 354x, v Indii 305x, v Saúdské Arabii o 285% ... atd. Uvádí se, že světové emise do dnešních dnů vzrostly asi na 38 miliard tun CO2.

22.1.2020 v 10:37 | Karma článku: 38.93 | Přečteno: 1416 | Diskuse

Karel Stýblo

Zítra se bude tančit všude. (Povídání na neděli.)

Budovatelské častušky se už dávno nezpívají, proto by rok 2020 podle numerologů mohl být šťastný. Bohužel, první dny roku 2020 se hned z kraje nepovedly.

5.1.2020 v 10:48 | Karma článku: 12.90 | Přečteno: 261 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Ondřej Šebesta

Opozice v křeči porodila Křečka

Výsledkem je příznivec Hradu, který by měl dávno okopávat zahrádku a se svými názoru vůbec nechodit na veřejnost. Jakou bude mít motivaci si na stará kolena svým zásadovým postojem znepřátelit mocné? A má vůbec nějaké zásady?

24.2.2020 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 13 | Diskuse

Josef Nožička

Má Milion chvilek jasno v tom, proti čemu bude vlastně demonstrovat?

Co vlastně má být hlavním cílem demonstrace, kterou spolek Milion chvilek pro demokracii svolal na příští neděli do Prahy? Její smysl tentokrát hodnotí s rozpaky i mnozí jeho dosavadní sympatizanti.

23.2.2020 v 18:10 | Karma článku: 39.26 | Přečteno: 1174 | Diskuse

Aleš Merta

Hra na armádu demokratického státu dostává povážlivé trhliny

Poslední vydání časopisu Respekt přineslo nové, znepokojující, informace o násilné smrti afgánského vojáka Vahidulláha Chána, na které se mohli podílet i čeští vojáci.

23.2.2020 v 15:08 | Karma článku: 18.56 | Přečteno: 711 | Diskuse

Jan Dvořák

Výrok o zkorumpované Transparency Internat. je premiér připraven uvést na pravou míru

Premiér Babiš ani na minutu nepochyboval o tom, že každý nezkorumpovaný soudce musí smést ze stolu žalobu TI, která se na něm domáhala omluvy za to, že jenom upozornil, jak se věci mají.

23.2.2020 v 10:04 | Karma článku: 24.26 | Přečteno: 590 | Diskuse

Jiří Čumpelík

Muslimský terorismus nelze oplácet terorismem, ale aktivní ochranou společnosti

Pokud mluvíme o pravicových extrémistech, nelze je spojovat ze zásadními postoji našich parlamentních politických stran, či hnutí, směřujících proti přijímání ilegálních Muslimských migrantů, jako je ANO, či SPD.

23.2.2020 v 8:23 | Karma článku: 28.91 | Přečteno: 587 |
Počet článků 313 Celková karma 30.89 Průměrná čtenost 778
Důchodce s vlastním názorem, jenž si myslí, že na krmení holubů má ještě času dost.

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

PRVNÍ DOJMY: Co až tvé nahé fotky uvidí mamka? I herečky V síti pláčou

Vít Klusák zažívá věk zralosti. Zatímco v debutu Český sen ubližovala mystifikace neškodným zástupům toužícím po...

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...

Nenáviděla jsem se za svá prsa, říká Fialová. Poprsí si nechala zmenšit

Herečka Kateřina Marie Fialová (22), známá ze seriálu Ordinace v růžové zahradě či show Tvoje tvář má známý hlas, šla...